Otsi
Sulge

Otsi kodulehelt

Tüllkardinad pakuvad hubasust ja privaatsust

TüllkardinadTüllkardinatega meenub paljude jaoks kindlasti mõni hubane kodu, kus akende ees lehvivad õhulised eriilmelise mustriga heledat tooni päevakardinad. Kindlasti olid tüllkardinad mitmetel meist ka lapsepõlvekodus. Tüllkardinad ei ole aga sugugi ajaloo unustusse vajunud. Need on populaarsed ka täna ning muutumas üha menukamaks. Tegemist on n-ö vahekardinatega, mida kasutatakse päevasel ajal, et maksimeerida päevavalgust ning varjata oma kodu uudishimulike pilkude eest.

Tüll on õhuke võrgutaoline ja korrapärase augulise mustriga siidist või tehiskiust valmistatud kangas. Tüllist tehakse lisaks kardinatele sageli ka näiteks pruudiloore.

Sõna tüll tuleneb prantsuskeelsest sõnast tulle. Materjal sai nime Prantsusmaa linna Tulle järgi, mis oli 18. sajandil siidi ja pitsi tootmise üks peamiseid keskpunkte. Samast linnast sai eeldatavasti alguse ka tülli kudumine.

Tüllkardinad ja nende 3 väärtust:

  1. Juhivad valgust. Tüllkardinad piiravad otsest päikesevalgust muutmata seejuures tuba liiga pimedaks. Need sobivad suurepäraselt just suviseks ajaks, mil eredat päikesevalgust on rohkem, kui sügis-talvisel perioodil. Tüllist aknakatted pakuvad ka mõningast UV-kaitset.
  2. Pakuvad privaatsust. Tüllkardinad on väga praktilised. Need kaitsevad Sind ja Sinu pere akende alt mööda kõndivate uudishimulike pilkude eest. Seda eriti just pimedamal ajal aastast, mil toas põleb (lae)tuli sagedamini.
  3. Iseloomuga sisustuselement. Tüllkardinad on õhulised ja läbipaistvad ning loovad hubase ja romantilise õhustiku. Antud aknakatteid on saadaval küll erinevates toonides, kuid heledad on vaieldamatult populaarseimad, sest heledalt toonilt on muster paremini näha ning need muudavad ruumi avaramaks. Kellele meeldivad pigem tumedamad toonid, siis tea, et lisaks elegantsemale nüansile muudavad need ruumi ka sügavamaks.

Väike ülevaade kardinate ajaloost

Piilume korraks ka kardinate ajalukku.

Kardinate kaugeimaks eelkäijaks võiks pidada loomanahku, mida kasutati sooja hoidmiseks ning privaatsuse tagamiseks. Mingil määral täitsid kardinate esialgset rolli (sooja hoidmine ning privaatsuse tagamine) puidust aknakatteid, mida on näha (ja eriti just Lõuna-Euroopas) ka tänapäeval.

Kangad, nt linane, puuvillane ja siidist riie võeti esmakordselt kardinate valmistamisel kasutusele Vana-Egiptuses. Kuni 13. sajandini, mil Itaalias hakati klaasi valmistama, ei olnudki muud võimalust kodus sooja hoia, kui riputada akna ette kardinad. Ka rõskete losside massiivseid kiviseinu ning uksi soojustati kangastega.

19. sajandil, mil tänu tööstuse kiirele arengule hoogustus ka kardinate valmistamine, sai neist jõukuse ja sotsiaalse staatuse sümbol. Peamiselt olid kasutusel pitsist kardinad – mida keerulisema mustriga, seda uhkem!

20. sajandi alguses hakati aknakatteid tootma ka sünteetilistest kangastest ning kardinatest sai hädavajalik element igas majapidamises. Üha suuremat rolli hakkas eelmisel sajandil funktsionaalsuse kõrval mängima ka esteetilisus, disain ning mööduvad trendid.

Loe lisaks selle kohta, kuidas valida tekstiilkardinad ning uuri, millised aknakatted sobivad Sinu isiksusetüübiga.

Kui Sul on soov ka oma koju tüllkardinad panna, siis võta meiega ühendust!

Tagasi
Sulge

Tootevalik

Ei leia sobivat toodet või soovid lisainfot?

Küsi pakkumist